Impresje himalajskie

Alfred Sosgórnik, Elwira Surdy

Podróżujemy nie po to, by wiedzieć, lecz po to, by nie wiedzieć, by dosięgnąć czegoś innego niż gładka ulotna powierzchnia rzeczy, by zobaczyć siebie w świetle płynącym skądinąd. – ta idea przyświeca autorom pokazu otwierającego Festiwal Slajdów Podróżniczych. Na prezentację składają się dwa autorskie filmy. „Trans” został zrealizowany w 2011 r. na terenie północnych Indii i Nepalu. Osią akcji filmu jest interakcja podróżnika z rzeczywistością zastaną i zmiany zachodzące w sposobie postrzegania otoczenia. „Mały Tybet” został zrealizowany w 2013 r. w Ladakhu (Tybecie Zachodnim). Realizację poprzedziły trzy lata dokumentacji przeprowadzonej przez Alfreda Sosgórnika w klasztorach Ladakhu, Zanskaru i Spiti. Ponadto zobaczymy fragmenty filmu „East from the West” oraz ujęcia filmowe i zdjęcia powstałe w trakcie dokumentacji.

Do zobaczenia we wtorek, 5 maja, o 19:30 w s. CW123
dalej

Tandemem przez Azję

Karolina i Aleksander Klaja

Prelekcja Karoliny i Aleksandra Klai dokumentuje trwającą 14 miesięcy podróż po Azji. Podróż nietuzinkową, bo odbytą... tandemem! Klasycznym – starym dobrym polskim rometem, wywołującym nieodparte wrażenie, że ktoś sklonował wigry. Żółtym. Na 20-calowych kołach. Jak mówią sami podróżnicy, dotarcie z Wągrowca na kraniec Azji w podobnych warunkach jest możliwe: Da się. Trzeba mieć tylko otwarty umysł, kilkanaście miesięcy do zagospodarowania oraz fantazję. Przez kraje byłego Związku Radzieckiego, Mongolię, Chiny oraz Koreę dotarli do Japonii, a następnie przedostali się do Hongkongu i kontynuowali podróż na południu Azji, a gdy dojechali do Singapuru uznali, że skoro są już tak blisko równika, grzechem byłoby go nie przekroczyć. Zrobili więc sobie krótki wypad na Sumatrę. Łącznie przemierzyli 22 tys. km i doświadczyli niezliczonych perypetii związanych ze swoim wyjątkowym rowerem.

Do zobaczenia w środę, 6 maja, o 18:00 w s. CW1
dalej

Cho Oyu 8201 Ski Expedition 2014

Opowieść o samotnym zdobyciu i zjechaniu z niego na nartach

Aleksander Ostrowski

Kolejny pokaz opowiadać będzie o nadzwyczajnym osiągnięciu uhonorowanym nagrodą Kolosy w kategorii alpinizm. W 2014 roku Olek Ostrowski sam wszedł na Czo Oju (8201 m n.p.m.) w Himalajach, a następnie zjechał ze szczytu na nartach. Dokonał tego jako pierwszy Polak w historii, bijąc przy tym polski rekord wysokości zjazdu narciarskiego. Podczas całej wyprawy działał samotnie bez użycia dodatkowego tlenu.

Do zobaczenia w środę, 6 maja, o 19:30 w s. CW1
dalej

Indonezja. Jazz w krainie waranów.

Jakarta, Bali, Komodo, Papua

Jerzy Pawleta

Chcielibyście poznać szczerze uśmiechniętych, ciepłych ludzi, dla których rozmowa z Wami jest przyjemnością samą w sobie? Ludzi, którzy za swój uśmiech nie oczekują niczego, oprócz Waszego uśmiechu? Chcielibyście poznać przyrodę, którą naukowcy, badacze i pasjonaci odkrywają garściami, oznajmiając co rusz z euforią o nowych gatunkach ptaków, ryb czy owadów, które odnaleźli na jednej z 17 000 rozsianych wzdłuż równika wysp tego kraju?

Chcielibyście poznać gatunki zwierząt, których nie zobaczycie nigdzie indziej na świecie? Chcielibyście poznać setki wyjątkowych miejsc, z których aż dziesięć znajduje się na światowej liście UNESCO? Albo zaznać słonecznej kąpieli na różowej plaży i zanurzyć się w ciepłym ocenie nurkując między rafami koralowymi? Chcielibyście? Poznajcie Indonezję.

Do zobaczenia w czwartek, 7 maja, o 18:00 w s. CW1
dalej

Góry dalekie i bliskie

Bogdan Jankowski

Pokaz slajdów Bogdana Jankowskiego to opowiadanie o górach, tych odległych i tych bliskich. Bliskich fizycznie, ale też bliskich sercu autora, widzianych z jego subiektywnego punktu widzenia. Tatry, Himalaje, Karakorum, Sokoliki, Śnieżne Kotły... Prelekcję ilustrują autentyczne nagrania dźwiękowe wykonane na wyprawach.

Do zobaczenia w czwartek, 7 maja, o 19:30 w s. CW1
dalej

Rowerem przez Kordyliery

Piotr Strzeżysz

Trasę wiodącą przez całą Amerykę, z Alaski do Patagonii, Piotr próbował przejechać trzy razy. W 2011, po przepedałowaniu w zimowych warunkach ponad sześciu tysięcy kilometrów, podróż przerwał w Las Vegas. Drugi wyjazd, rozpoczęty w 2013 roku w Anchorage na Alasce, zakończył się w okolicach Portland złamaniem kolana. Wszystkie rzeczy, łącznie z rowerem, Piotr zostawił w garażu znajomych w Portland, a sam, wrócił do Polski na leczenie. W maju 2014 roku, z nie do końca zrośniętym kolanem, podjął kolejną próbę dotarcia do Patagonii. Tym razem zaczął z miejsca, w którym przerwał podróż kilka miesięcy wcześniej. Jak zakończyła się trzecia podróż i o wszystkich perypetiach z nią związanych, będzie można posłuchać na pokazie, na który serdecznie zapraszamy.

Do zobaczenia w piątek, 8 maja, o 18:00 w s. CW1
dalej

Góry lodu i ognia

Łukasz Supergan

Na zakończenie Festiwalu Łukasz Supergan opowie o swym niebywałym górskim wyczynie. W 2014 roku jako pierwszy człowiek w historii dokonał pieszego przejścia przez pustynne góry Zargos sięgające swoimi szczytami powyżej 4000 metrów nad poziom morza. Trasa, licząca 2300 km, wiodła przez całe terytorium Iranu, od granicy z Turcją po Ocean Indyjski. Z niewielkim plecakiem, minimalnym zestawem sprzętu i jedną parą butów szedł, chcąc dotrzeć do mieszkańców tych gór – ostatnich irańskich koczowników, do dziś wędrujących ze swoimi stadami w poszukiwaniu pastwisk. Wędrując przez pustynie i wysokie góry, zmagał się z upałem, śniegiem, mrozami, psami pasterskimi i... irańską bezpieką. Palił potajemnie opium, dyskutował nad trudną historią kraju, słuchał opowieści o marzeniach młodych Irańczyków.

Do zobaczenia w piątek, 8 maja, o 19:30 w s. CW1
dalej

Patroni medialni

WTK
epoznan.pl
Radio Afera

Lista mailingowa

Dopisz się i bądź na bieżąco z organizowanymi przez nas wydarzeniami!